world class technician

World Class 2019 MedallionThe Auto Care Association and National Institute for Automotive Service Excellence (ASE) work together to recognize professional technicians who have tested and obtained ASE certification in 22 specialty areas.

Fast Facts

  • There are an estimated 879,000 technicans in the U.S.
  • Over 300,000 techs are ASE certified
  • Nearly 2,000 driven techs have earned World Class status
  • The World Class Technician recognition was established more than 30 years ago

How to qualify

  • ASE Testing is computer based at a prometrics center (available all over the country) 
  • Must obtain 22 specific ASE certifications to reach World Class 
    • A1-A8 (automotive), T1-T8 (medium/heavy truck), B2-B5 (collision repair), L1, L2 (advanced)
  • If you have questions about the qualifications, please email: Julie White (jwhite@ase.com)

How long it lasts 

  • Once you're World Class, you're World Class for life! 

What to expect

  • Recipients are awarded for the prior calendar year in early Spring (in March 2019, 2018 recipients will be announced)
  • Recipients receive:
    • A special certificate signed by the presidents of ASE and the Auto Care Association
    • An exclusive embroidered shoulder insignia
    • Additional recognition items and promotion in Auto Care and ASE communications to thousands of industry professionals and media

About ASE

Incorporated on June 12, 1972, the National Institute for Automotive Service Excellence (ASE) was established as a non-profit organization to help improve the quality of automotive service and repair through the voluntary testing and certification of automotive technicians and parts specialists. Today, there are more than 300,000 ASE-certified professionals working in dealerships, independent shops, service stations, collision repair shops, auto parts stores, fleets, schools and colleges throughout the country. For more information about ASE, visit www.ase.com.

2019 World Class Technician Recipients

  • Carlos Acevedo Ramos – Bayamon, Puerto Rico
  • John Adams IV – Euless, Texas
  • Brian Beauchemin – Cumberland, R.I.
  • Richard Benson – Houston, Texas
  • David Boyce – Westport, Mass.
  • Kevin Brown – Leander, Texas
  • Michael Campbell – Chicago, Ill.
  • William Childers – Lizella, Ga.
  • James Chirichello – Waxhaw, N.C.
  • Roberto De La Torre – San Juan, Puerto Rico
  • John Dibartolomeo Jr. – Atco, N.J.
  • Amos Eaton – Pevely, Mo.
  • Ryan Egleston – Saint Louis, Mo.
  • Leroy Fleming – Bel Air, Md.
  • Luke Franta – Santa Margarita, Calif.
  • Robert Gouveia – Everett, Mass.
  • William Gray – Metairie, La.
  • Travis Guenzler – Catawissa, Mo.
  • James Hahn – Milwaukee, Wis.
  • Brad Harder – Emporia, Kan.
  • Jason Hodge – Saint Charles, Mo.
  • Tyler Hurt – Debary, Fla.
  • Scott Jensen – Boynton Beach, Fla.
  • Steven Johansson – Troy, Mich.
  • Raymond Johnson – Holly Springs, N.C.
  • John Jones – Gahanna, Ohio
  • Steven Kuhr – Moore, Okla.
  • Brian Lacroix – Medley, Fla.
  • Kit Mak – Vancouver, British Columbia, Canada
  • Steven Mcatee – Milton, Ky.
  • Jeramiah Mihelich – Waltham, Mass.
  • Michael Mizzi – Willow Spring, N.C.
  • Frank Naelitz – Lorain, Ohio
  • Bruno Nicoletti – Portland, Ore.
  • Matthew Olsen – Burlington, Mass.
  • William Onessimo Jr. – Rockland, Mass.
  • David Piper – McKinney, Texas
  • Kenneth Ratliff – Bethel, Ohio
  • Robert Reiss – Carnegie, Pa.
  • Mark Robinson – Mississauga,    Ontario, Canada
  • Steven Sears – East Bridgewater, Mass.
  • Jacob Shuter – Manchester, N.H.
  • Michael Springman – Pensacola, Fla.
  • John Stacey – Whitesboro, Texas
  • Curtis Walker – Woodland, Calif.
  • Ryan Weaver – East Falmouth, Mass.
  • Thomas Wheeler – Lincoln, Maine

2018 World Class Technician Recipients

Michael Aubrey – W. Springfield, Mass.
Thomas Baunach – Bethlehem, Pa.
Bret Beard – Benicia, Calif.
Daniel Beerends – Norwalk, Iowa
Christopher Bellios – Round Lake, Ill.
Kenneth Bridges – Brewer, Maine
Andrew Buehler – Anna, Ohio
Chad Cassidy – Panama City, Fla.
Daniel Clark – New Britain, Conn.
Mark Cossitt – Winston-Salem, N.C.
Jonathan Couch – Porter, Texas
Jonathan Dickerman – Weymouth, Mass.
Mark Esser – Longwood, Fla.
Daniel Gippert – Centerach, N.Y.
Wade Hannah – Adelanto, Calif.
John Hayes – Monroe, Wis.
Thomas Heintz – Gresham, Ore.
Anthony Jackson – Las Vegas, Nev.
Othniel Jordan – Newport News, Va.
Jeff Kahn – Ripon, Wis.
Derek Kershaw – Las Vegas, Nev.
Jay Kurtz – Hilton, N.Y.
Daniel Lopez – Katy, Texas
Christopher Mathus – Reading, Pa.
Josh Mathus – Alton, Ill.
Richard Meyer – Batavia, Ill.
Charles Mielke – Westminster, Md.
Stephan Mohr – Sanford, N.C.
Cory Nation – Las Vegas, Nev.
Steve Navis – Avondale, Ariz.
James Patterson – Dalton, Ga.
Richard Raposa – Marion, Conn.
Steven Schleifer – Rahway, N.J.
Paul Seghposs – Fremont, Calif.
Brian Thibodeau – Washburn, Maine
James Trost – Pleasanton, Calif.
Jean Pierre Widmaier – Evanston, Ill.
Ryan Woods – Sequim, Wash.

2017 World Class Technician Recipients

Dale Banfi, Downers Grove, Ill.
James Bennett, Jr., Norfolk, Va.
Justin Buckler, Mechanicsville, Md.
Karl Chabowski, Rolling Meadows, Ill.
Joe Gould, Hastings, Fla.
Kenneth Grabowski, Rolling Meadows, Ill.
Kelley Hatlee, Gillespie, Ill.
Matt Krull, Lester Prairie, Minn.
Andrew Lewis, Island Lake, Ill.
James Mcleod Sr., Newmarket, Ontario, Canada
Dwayne Myers, Woodsboro, Md.
Gary Sapp, Pensacola, Fla.
John Steinacker, Lamy, N.M.
Tony Tasillo, Moffat, Ontario, Canada
Lewis Vicinus Jr., Millville, N.J.
John Villa, San Luis Obispo, Calif.
Ernest Worner, Plantersville, Texas

2016 World Class Technician Recipients

• Chris Alexander, Tunnel Hill, Georgia
• John Bridgwater, Castro Valley, California
• Michael Corbett, West Jordan, Utah
• Daniel Doherty, Springfield, Pennsylvania
• Byron Enders, Crestview, Florida
• Andrew Harrison, Mechanicsville, Maryland
• Brian Hutson, Fort Smith, Arizona
• David Jones, Danville, Virginia
• Kevin Lang, Manchester, Maryland
• Jesse McCurdy, North Las Vegas
• Susan Schalk, San Diego
• Daniel Wolak, Elk Grove Village, Illinois

2015 World Class Technician Recipients

Richard Bornhorst, Des Plaines, Ill.
David Bourn, Las Vegas, Nev.
Benjamin Brown, Joliet, Ill.
Charles Cole, Colorado Springs, Colo.
Jerry Drake, Tucson, Ariz.
Richard Forstner, Baltimore, Md.
Fred Goodgame, Hesperia, Calif.
Gary Harvey, Cedar Rapids, Iowa
Timothy Kennedy, Streamwood, Ill.
David Lemeilleur, Kerrville, Texas
Robert Macas, Oak Lawn, Ill.
Scott Mcdonald, Hendersonvlle, Tenn.
Bruce Morris, Spring, Texas
Brian Perry, Houston, Texas
Walter Ralph, Bradenton, Fla.
Daniel Riley, Philadelphia, Pa.
Philip Sonnenburg, Grapevine, Texas


  • Share